Užitočné rady a zaujímavosti z Uruguaja – deň 23

Montevideo Uruguaj

Tak dnes ráno bol v celku zhon, nakoľko sme mali dohodnuté na desiatu hodinu jedno stretnutie a miesto stretnutia sa dohodlo v starom meste Montevidea, ktoré je odtiaľto vzdialené zhruba 5 km. Čakali sme ešte na taxík, potom kým nás prepraví atď. Ale stihli sme všetko na chlp a všetko bolo v najväčšom poriadku. Stretnutie bolo pomerne dlhé takže z tohto dňa sme v celku nič nemali a ja tým pádom nemám o čom písať.

Ale môžem zatiaľ vysvetliť jednu otázku na ktorú sme dosť dlho hľadali odpoveď. A to konkrétne, že pokiaľ v akejkoľvek reštaurácii zaplatíte za jedlo alebo nápoje platobnou kartou, tak vám bude z vášho bankového účtu odrátaná iba suma bez DPH. DPH tým pádom neplatíte. Pokiaľ by ste sa rozhodli, že v danej reštaurácii zaplatíte v hotovosti, tak bohužiaľ zaplatíte účet v sume s DPH. Teda platenie v reštauráciách sa oplatí platobnou kartou, vtedy je to o 22% lacnejšie ako v hotovosti.

Stále nám to nešlo do hlavy, prečo to takto je. No a konečne dnes sme na to dostali odpoveď. Je to tak preto, lebo reštaurácie nedávali svojim zákazníkom pokladničné doklady a vznikol tak obrovský čierny trh s jedlom a nápojmi. Obchodníci jednoducho nepriznali svoje tržby a tým pádom štát prichádzal o dve veci. Jednou je výber a odvedenie DPH a druhou je daň zo zisku. Osoba, ktorá nám toto celé vysvetľovala, povedala, že štátu, teda daňovému úradu sa veľmi ťažko dokazovalo a kontrolovalo tieto reštaurácie a puby a tým pádom štát nevedel ovplyvniť výber DPH a daň zo zisku. Preto pristúpili na stimuláciu zákazníka, inými slovami pripravili pre konečného spotrebiteľa daňové zvýhodnenie. Jednoducho ak zákazník zaplatí za jedlo a pitie platobnou kartou, tak mu nebude účtovaná DPH. Snažia sa za pomoci tohto daňového bonusu prinútiť zákazníkov aby za služby v reštauráciách platili čo najviac a najčastejšie kartou. Vtedy má štát a daňový úrad prehľad o platbách a teda zároveň aj o tržbách jednotlivých reštaurácii. Všetky tržby sú v podstate podchytené na bankovom výpise tej či onej reštaurácie. Teda majiteľ reštaurácie si už nemôže dovoliť tržby nepriznať. 

Ďalej nám tento človek hovoril, že toto zvýhodnenie je 9%, opýtali sme sa ho opäť či sme správne počuli, ale on proste povedal, že za platbu kartou v reštaurácii je zvýhodnenie 9%. Lenže nám z účtu odchádzala naozaj suma bez DPH čo je teda 22%, pretože v Uruguaji je DPH iba jedna a to vo výške 22%. Ešte som to aj prerátaval, či sa nemýlime, ale naozaj zľava bola presne vo výške 22%. Možno, že toto zvýhodnenie  sa domácich týka iba vo výške 9%, ale pokiaľ platíte zahraničnou kartou, tak vám jednoducho odráta iba sumu bez DPH. Toto sa nám už do detailov nepodarilo zistiť, nakoľko sme tu mali našu jazykovú bariéru. Každopádne sa jedná o perfektný krok zo strany štátu na to, aby v čo najväčšej miere zabránili čiernemu obchodu v reštauráciách a baroch.

U nás politici radšej spravia „Lotériu“, pretože tu sa jedná o projekt, o programovanie a tým pádom o tender, že kto to bude robiť a zastrešovať, čo je príležitosť na inkasovanie provízii a vie sa tu niekto pekne nabaliť. Aj toto je jeden z rozdielov medzi Slovenskom a Uruguajom.

Ďalej by som chcel objasniť fungovanie bankomatov, pokiaľ by ste si chceli vybrať hotovosť z vášho účtu. Boli sme zatiaľ v jednom bankomate a fungovalo to nasledovne. Klasicky vložíte kartu, zadáte si svoj PIN kód. Jediného čoho sme sa obávali aby bankomat na nás nehovoril iba po španielsky, lebo to by nemuselo dobre dopadnúť. Po zadaní PIN kódu nám dal bankomat našťastie na výber z dvoch jazykov. Bola to španielčina a angličtina.

Tu sme si zhlboka vydýchli. Jasné, že sme si zvolili anglinu a tým pádom nám už bolo všetko jasné a postupovali sme podľa pravidiel a ponuky samotného bankomatu. Ukázal nám limit, ktorý si môžeme na jeden krát vytiahnuť. Suma predstavovala 300,- amerických dolárov. Navolili ste si teda sumu, potvrdili ju a bankomat sa nás spýtal či danú sumu chceme v USD alebo v Uruguajských pesetách. Teda Uruguajské bankomaty vám vedia vydať hotovosť v dvoch už spomínaných menách, čo nás tiež prekvapilo. Ale aj v obchodoch vám zoberú USD, takže aj platiť tu viete v dvoch menách. To či presne takto funguje každý bankomat vám neviem povedať, pretože ako som už spomínal, boli sme zatiaľ iba v jednom. Všetko čo sa dalo sme zatiaľ platili kartami a nebol žiadny problém. Možno iba raz karta zahaprovala, že nie je dostatok peňazí, ale keď ju znova načítali tak všetko prebehlo v najväčšej spokojnosti. 

Tak v tento dnešný deň sme toho moc nezažili, tak som do tohto článku zakomponoval užitočné rady, ktoré môžete využiť, pokiaľ by ste chceli navštíviť túto krajinu. Uvidím čo nám zas prinesie zajtrajší deň.

Autor: Šoška Milan

Comments are closed.