Libertad o muerte!

vlajka uruguaj

Predstavte si krajinu, pre ktorú sú superlatívy úplne prirodzené. Krajinu, do ktorej sa zamilujete na prvý nádych. Taký ten romantický nádych so zavretými očami a pri ich otvorení vidíte nekonečný oceán, ale chrbát Vám bezpečne kryje zelená pláň. Cítiš sviežosť vzduchu, teplo slnka, vnímaš rytmický šum prírody a temperament ľudí, ktorý ti je tak známy. Cítiš tu blízkosť aj keď si ďaleko a zrazu chápeš, čo myslel Bomans tým, keď povedal, že umenie života je byť doma tak, akoby sme boli na ceste. Vieš, že je to odvaha, ale si tam.

Si v jednej z najmenších krajín Južnej Ameriky a zrejme v najslobodnejšej krajine sveta.
Si v Uruguaji!
V najbezpečnejšej a najvyspelejšej krajine Latinskej Ameriky. Áno, ešte stále si v Uruguaji.
Niečo okolo 12 000 vzdušných kilometrov ťa delí od tejto krajiny zázrakov, kde ľudia majúci odlišný názor nemajú prívlastok anti a tí, čo veria nie sú prezývaní poslušnými ovcami.
Libertad o muerte! Sloboda alebo smrť! To sú slová definujúce Uruguaj.

V tejto krajine pravda nikdy nie je jediná, absolútna a jednostranná, ale je rešpektovaná aj keď má mnoho podôb. V tejto krajine ťa systém pevne drží, ale nedusí. Cítiš slobodu v konaní druhých, ale zároveň svoje bezpečie. Neohrozuje ťa rozhodnutie nikoho, ste v symbióze. Európska neistota je vzdialená, súťaživosť v banalitách nepodstatná, dôvera a čestnosť stále moderná a zbraňou, samozrejme detskou -tou vodnou pištoľou, na seba mieria jedine deti pri šantení na nádherných plážach.
Vitaj, človek! Ešte to nie je stratené. Ešte môžeš žiť slobodne a zodpovedne zároveň. Nestrácaj vieru a nádej, ale podpor svoje predstavy, neživ svoj strach, snívaj! Niekde v tom sne, naprieč najslanšiemu oceánu sveta, je krajina, ktorá víta cudzincov, turistov, ale aj svojich stálych nových obyvateľov. S klímou podobnej tej európskej, bezpečná a sebestačná krajina. No áno, je to Uruguaj.

Autor: Lenka Gaálová

Comments are closed.