Presun loďou do Buenos Aires – Argentína – deň 17

Tak opäť po vymrznutej noci v hotely Esperanza and Artemisa SPA v Colonia del Sacramento, sme sa tentokrát už museli zobudiť na budík, pretože nás čakala cesta a presun zároveň, do hlavného mesta Argentíny Buenos Aires.

Z Uruguaja a to konkrétne z mesta Colonia del Sacramento do Buenos Aires vás vedia prepraviť v celku rýchle lode. Tieto lode prevádzkujú tri spoločnosti. Na jednom z predošlých hotelov nám poradili, že ako najlepší prepravca po oceáne do Buenos Aires je spoločnosť BUQUEBUS, ako druhú najlepšiu nám označil COLONIAEXPRESS a tretiu SEACAT. Vzhľadom na to, že som sa nevedel registrovať na stránke spoločnosti BUQUEBUS tak sme sa plavili spoločnosťou COLONIA EXPRESS.

Terminál pre check-in na plavbu je situovaný hneď vedľa autobusovej stanice v Colonia del Sacramento. Je to pekná, veľká a moderná budova, takže určite ju neprehliadnete. Teraz jedno upozornenie. Pokiaľ si zabukujete lístky do Buenos Aires cez internet, tak si musíte vytlačiť túto rezerváciu a na check-in sa musíte dostaviť minimálne hodinu pred samotnou plavbou. Vôbec to nie je tak, že si prídete desať minút pred tým a niekto vám tam niekde iba odrhne lístok a je to. Je to v podstate identický proces ako keď idete odlietať z letiska. Teda musíte ísť na check-in, tam dáte svoju vytlačenú rezerváciu, tu vám vytlačia palubné lístky a následne idete do haly na pasovú kontrolu Uruguajskej strany a následne hneď pasovú kontrolu Argentínskej strany. Potom sa premiestnite na vyššie podlažie po eskalátore a tam si na obrazovkách nájdete svoju lodnú linku a čakáte na pokyn k nalodeniu.

Čo som si pri check-ine všimol tak nie každá spoločnosť mala úplne identický postup. Napríklad my ako zákazníci spoločnosti Colonia Express sme mali zadarmo vytlačenie palubných lístkov a spoločnosť BUQUEBUS si za vytlačenie palubných lístkov pri priehradke účtovali poplatok, ale jeho výšku vám bohužiaľ neviem povedať. Ak ste chceli vytlačenie lístka u tejto spoločnosti zadarmo, tak ste si ho museli vytlačiť svojpomocne na ich automate, ktorý bol na to určený. V podstate niečo podobné ako na letiskách. Automat komunikoval iba v španielskom jazyku.

Nalodenie prebehlo v pohode a plynule, miesto na sedenie ste si mohli vybrať akékoľvek, ktoré bolo voľné, pretože tu neplatil systém miestenok. Trochu sme sa obávali plavby, či nám nebude zle, ale všetko bolo v poriadku, a poviem vám, že som ani nevedel, že sa plavím loďou. A to aj napriek tomu, že boli na oceáne nejaké tie vlny.

Plavba z Colonia del Sacramento do Buenos Aires je dlhá cca 50 km a trvala zhruba 1 hod. a 15 minút. Po vylodení v prístave v Buenos Aires nasledovala ešte röntgenová prehliadka batožiny, čím sa samotný proces cestovania skončil. Po vylodení sa hneď vytvorila veľká rada na taxíky, a nechcelo sa nám čakať, preto sme sa vybrali na svoj hotel pešo. Ulicu hotela sme vedeli, a vedeli sme aj to, že hotel nie je moc ďaleko od prístavu, ale nevedeli sme ktorým smerom sa máme vydať, pretože sme si nezadovážili mapu Buenos Aires. Mali sme však pri sebe techniku v podobe IPad-u, kde rád využívam aplikáciu Google Maps, ale nemali sme wifi pripojenie. Neostávalo nič iné ako popri bytových domoch hľadať nejakú voľnú, teda nezaheslovanú wifi-nu. Po nejakých desiatich minútach chôdze sa mi podarilo na jednu wifi sieť napojiť a boli sme tým pádom za pomoci Google Maps zorientovaný v priebehu minúty. Zadefinovali sme našu polohu, polohu hotela a apka nám pekne vykreslila cestu. Cestu som si odfotil cez funkciu screen-shot, teda fotku obrazovky a bolo všetko v najlepšom poriadku. Dnes keď máte so sebou na cestách IPad tak v podstate máte všetko, len treba vedieť ako ho celý využiť v svoj prospech.

Cesta z prístavu na náš štvor hviezdičkový GRAND KING Hotel trvala pešo necelú hodinku a za tento čas sme prešli zhruba 4 km. Počas tohto presunu na pešo, sme hľadali nejakú zmenáreň, pretože sme nemali pri sebe ani jedno argentínske peso. Žiadnu zmenáreň sme však nikde nenašli. Po tom ako sme sa blížili do samého centra Buenos Aires nám to celé docvaklo, keď veľa len tak postávajúcich ľudí si na ulici pokrykovalo „CAMBIO“, „CAMBIO“ a zas „CAMBIO“, čo znamená „zmenáreň“. Táto skutočnosť nás trochu prekvapila, pretože sme sa tu cítili ako u nás za sociku, keď „vexláci“ na ulici šmelili bony. Zatiaľ sme sa nedozvedeli, prečo tu nefungujú normálne zmenárne ako u nás. 

Po ubytovaní sme sa šli trochu prejsť ulicami centra, kde sídlil aj náš hotel. Poloha hotela bola naozaj vynikajúca. Pri prechádzke nám nešla do hlavy ďalšia vec, ktorou je skutočnosť, že Argentína ako krajina je už v krátkom čase po druhom ekonomickom kolapse a na to čo sme videli v skutočnosti to teda vôbec nevyzeralo, že by tu bol s niečím nejaký  problém. Premávka taká, že neviete pomali prejsť na druhú stranu, v miestnych obchodoch tovaru a vecí, koľko len chcete, kaviarne plné, reštaurácie tiež, na budovách obrovské LED reklamy firiem ako PEPSI, MERCEDES a i. Každopádne keby ste tu videli ten cvrkot, čo sme videli my, tak by vám to tiež vŕtalo hlavou ako aj nám. Proste vyhlásený krach krajiny a vy do nej prídete a všetko funguje akoby sa nechumelilo. Zhodli sme sa, že všetko sú iba hry bánk, pretože tu v Buenos Aires ich je neskutočná koncentrácia, proste banka na každom rohu.

Toľko z dnešného presunu do Argentíny. Máme v nohách za dnešok zhruba okolo 10 km chôdze, takže treba aj oddych, aby sme zajtra opäť vládali fungovať.

Autor: Šoška Milan

Comments are closed.