Futbalový zápas Uruguaj – Severné Írsko – deň 24

Tak na dnešný deň sme sa  veľmi tešili, pretože sa nám včera večer pri pive v jednej miestnej reštaurácii prihodila veľmi milá a zaujímavá vec. Jedná sa v podstate o reštauráciu v ktorej sme už pár krát boli a zoznámili sme sa s celým personálom a obsluhou.

Pri jednej našej predošlej návšteve sme šéfovi nechali ako darček tričko s potlačou Uruguaja a Slovenska. Tieto tričká som si pripravil ešte na Slovensku presne pre takúto príležitosť. Veľmi ho to potešilo. No a možno aj z tohto dôvodu sme práve včera mali komplet všetko pivo čo sme v tejto reštaurácii vypili úplne zadarmo. Opäť sa rozprúdila debata, kde síce bola naša povestná jazyková bariéra, ale celú debatu nám pretlmočil iPad za pomoci aplikácie Google – translate. Obsluha v reštaurácii nám povedala, že dnes je tu priateľský zápas vo futbale medzi Uruguajom a Severným Írskom. Tento zápas patril do kategórie prípravných zápasov na blížiace sa Majstrovstvá Sveta vo Futbale, ktoré sa začnú niekedy v prvej polovici júna 2014. Samozrejme, že sme neváhali a spýtali sa na dostupnosť lístkov. Hovorili, že lístky  by mali byť bez problémov k dispozícii zhruba za 8,- eur. Tak sme všetkých v reštaurácii ktorí majú voľno pozvali na tento futbal. Voľno mal iba jeden čašník tak sme sa ho spýtali, či by s nami nešiel na tento zápas, že ho pozývame a vstupenku mu zaplatíme. Chvíľu sa zdráhal, ale nakoniec s úsmevom na tvári prikývol.

Spýtali sme sa ho kde sa lístky predávajú okrem štadióna. Povedal, že v blízkosti je výdajné miesto lístkov, niečo také ako u nás ticket-portal, tak že tam máme ísť kúpiť lístky. Potom nás napadla ešte lepšia vec, ktorú sme mu pretlmočili cez translator. Spýtali sme sa, či by nebol ochotný nám tieto lístky kúpiť, že mu teraz necháme za ne peniaze. Vymysleli sme to tak preto, pretože domáci predsa len lepšie pozná, ktorá tribúna je najlepšia na ich futbalovom štadióne. V pohode nám na náš návrh prikývol a povedal, že to vôbec nie je problém. Dohodli sme sa na čase kedy máme byť v reštaurácii a bola vec vybavená. Zápas sa začínal o 20:30 miestneho času a my sme si dali stretko v reštaurácii hodinu pred tým, aby sme sa stihli presunúť na štadión.

Domácim v reštaurácii sme vysvetlili, že máme kúpené šále Uruguaja, takže sme riadne pripravený skandovať. Na to sa pousmiali a z pod pultu vytiahol veľké Uruguajské vlajky, ktoré nám podaroval a doslova povedal, že to je pre vás. No poviem vám, že sme skoro odpadli od prekvapenia. Toto sa dnes len tak nevidí, že vám niekto zadarmo načapuje cca 8 pív, ochotne vám ide kúpiť lístky na futbal a ešte vám podaruje vlajky na fandenie. Toto nás doslova šokovalo v tom dobrom slova zmysle. Opäť sa tu ukázala Uruguajská ústretovosť a priateľskosť, ktorá sa u nás na Slovensku už len tak nevidí. Za všetko sme poďakovali a šli sme spať na hotel a dúfali sme, že na dnešný futbalový zápas budú ešte voľné lístky.
Dobehli sme do reštaurácie o niečo skôr, nakoľko sme si tu dali ešte večeru a čašník nám už spoza pultu mával troma lístkami na dnešný futbal. Potešilo nás to. Po večeri sme sa teda odviezli taxíkom na spomínaný zápas medzi Uruguajom a Severným Írskom. Už ako sme sa blížili k futbalovému štadiónu, tak bolo vidieť množstvo zaparkovaných áut kolom dokola a samozrejme aj veľmi veľa uruguajských fanúšikov. Pri vstupe na štadión každého kontrolujú či nemá nejaké zbrane, pyrotechniku a iné nebezpečné veci. Preto je najlepšie ísť na futbal úplne bez akýchkoľvek zbytočných vecí a budete mať pokoj. Následne nám druhá kontrola skontrolovala lístky a boli sme na štadióne. Zdal sa mi obrovský a náš kamarát z reštaurácie nám povedal, že sa tu zmestí niečo okolo 40 tis. ľudí. 

Lístky nie sú na miesto, sú iba na tribúnu. Znamená to, že s lístkom sa dostanete na tu svoju správnu tribúnu a miesto na sedenie si môžete vybrať tam kde je voľné. Teda lístky na futbal v Uruguaji nie sú na konkrétne miesto, ale iba na konkrétnu tribúnu a tu si musíte chytiť svoj flek. Ak máte záujem o lepšie miesto na danej tribúne, tak bohužiaľ musíte prísť na futbal o niečo skôr.

Okolo ihriska po celom obvode bola taká priekopa a v niektorých častiach v nej bola napustená voda. Nechápali sme to. Miestni nám povedali, že to je kvôli tomu aby fanúšikovia nevbehovali na futbalový trávnik, teda slúži to ako ochrana proti narušiteľom.

Futbal bol nádherný, Uruguajskí futbalisti celý zápas hrali s ľahkosťou a prepracovanou technikou. Bola to radosť sa na nich dívať. Zápas sa skončil výhrou domácich 1:0, takže domáci mohli byť spokojní a mali dôvod oslavovať. I keď si myslím, že mohli vyhrať aj o viac gólov. Írsko sa takmer za celý zápas k ničomu nedostalo a miestami mi to pripomínalo bago, teda hru na jednu bránku.

Trochu cez zápas aj mrholilo, ale dalo sa to vydržať a vlastne sme to počas zápasu ani nevnímali, pretože sme boli zamestnaní futbalom. Tento deň naozaj vyšiel a sme radi, že sme mali tu možnosť vidieť národný Uruguajský futbalový tím v akcii. Na blížiacich sa Majstrovstvách sveta vo futbale v Brazílii máme už svojho favorita jasného, je ním Uruguajský národný tím.

Autor: Šoška Milan

Comments are closed.