Prvé dojmy z historickej časti Montevidea – deň 2

Po prvej strávenej noci po prílete sme sa vybrali trošku do ulíc hlavného mesta Uruguaja Montevidea. Keďže sme sa ubytovali na prvých pár dní v samom historickom centre Montevidea, tak sme si ho šli trochu obzrieť. To čo sme však videli nás trochu zaskočilo, pretože staré centrum Montevidea na nás pôsobilo dosť špinavo. Mám na mysli odpadky voľne pohodené na ulici, rôzne sáčky atď. Nemôžem povedať, že táto nečistota bola úplne všade v centre, ale v bočných uličkách od hlavného námestia Plaza Independencia jej na môj vkus bolo dosť. Keď som však uvidel samotné námestie nezávislosti, tak som aj na špinu v bočných uličkách zabudol. Fakt toto hlavné historické námestie Montevidea sa mi veľmi páčilo, aj keď sa mi tam jedna budova nehodila. Ak tam niekto z vás kto toto číta bol, alebo sa chystá, tak určite zistí, ktorú budovu mám na mysli. 

Ďalšiu vec, ktorú mi nedá nespomenúť je fakt, že samotné historické centrum Montevidea je veľmi kontrastné. Mám na mysli hlavne architektonickú skladbu samotných ulíc v centre, pretože sa tu striedajú stavby s modernejšími prvkami so stavbami historickými a vo väčšine prípadoch sú tieto stavby nalepené na sebe. Potom to robí dojem, že na krásne historické budovy boli doslovne nacapené kadejaké zlepence rôzneho dizajnu. Keď by som to mal zhrnúť do jednej vety, tak niektoré ulice na mňa pôsobili z architektonického hľadiska ako neriadené strely. Ďalšiu vec, ktorú mi nedá nespomenúť je, že niektoré staré budovy v centre Montevidea sú kompletne opustené, dosť zruinované a dokonca podaktorým už chýba aj samotná strecha.

Od historického centra je chôdzou asi 10 minút hlavný prístav Montevidea, kde sme sa boli tiež pozrieť, aj keď to nie je označované ako nejaká turistická atrakcia. Prístav bol na môj vkus dosť veľký, a podľa toho čo sme videli, tak sme usúdili, že práve cez tento prístav prejde všetok tovar, ktorý Uruguaj dováža aj vyváža. Čo sme si všimli, že súčasťou samotného prístavu bolo aj zopár vojenských lodí, neďaleko ktorých bola budova v ktorej zrejme sídli určitá časť vojska.  Pri prechádzke popri tomto prístave, sme si všimli ďalší jav, ktorý sa u nás objavuje už azda iba na dedinách, a to je konský záprah s vozom na ktorom dotyčný nejaký bordel. Môžem povedať, že to na mňa pôsobilo dosť komicky medzi tými všetkými autami na dvojprúdovej hlavnej ceste. Ako spestrenie pre turistov to nebolo každopádne zlé. 

Najesť sme sa boli v MacDonalde, kde bolo akurát nejaké to menu v akcii za 115,- UPE /uruguajských pesos/, čo je v prepočte v podstate 115,- bývalých slovenských korún. Keď som už teda pri peniazoch, tak hotovosť treba určite meniť v centre a nie na letisku, pretože na letisku nie je dobrý kurz. V centre na ulici Calle Sarandi, kúsok od hlavnej katedráli Montevidea sme našli zatiaľ najlepší kurz na zmenu eur v hotovosti za uruguajské pesos.

Po prehliadke samotného centra Montevidea, z ktorého boli určite zmiešané pocity, sa svitlo na lepší dojem, pretože sme navštívili asi najkrajší park Montevidea, ktorý sa volá Parque Rodo. Na konci tohto parku smerom k Atlantiku bola aj prvá pláž, ktorú sme videli. Pláž bola piesočnatá so svetlým pieskom, bola čiastočne upravená a čistá, aj keď sme ju videli v podstate mimo letnej sezóny. Pláž v tejto oblasti nesie názov Playa Ramírez. Vraj patrí k jednej z načistejších pláži v Montevideu, avšak posúdiť to neviem, pretože ako hovorím sme tu mimo hlavnej sezóny.

Od pláže sme sa presunuli pešou chôdzou do moderného obchodného centra, ktoré ako nám bolo povedané bolo postavené z bývalej Uruguajskej väznice. Toto obchodné centrum nesie názov celej tejto štvrte PUNTA CARRETAS. Po krátkom shopingu môžem povedať, že je to obchodné centrum ako naše Auparky na Slovensku. Ak by som ich mal porovnať, tak tento uruguajský shopping park je krajšie a zaujímavejšie prevedený. Ceny v tomto shopping parku boli asi ako u nás a možno pár veci by sa našlo o málo drahších ako u nás.

Po návšteve moderného obchodného centra sme si šli pozrieť značne modernejšiu časť Montevidea a to konkrétne pláž Playa Pocitos. Celá táto pláž je tvarovaná do takého jemného zálivu, teda tvaru písmena „U“, čo ju robí ešte atraktívnejšou. Pláž lemuje štvorprúdová cesta, ktorá zároveň oddeľuje moderné bytové domy od samotnej pláže. Fakt pekný pohľad, ktorý určite odporúčam si pozrieť na vlastné oči. Väčšina týchto bytových domov disponovala podzemnými garážami a peknou a útulnou recepciou. Môžem povedať, že by som si tam vedel predstaviť stráviť nejaký ten časť z roka, a to hlavne keď je u nás zima. Z tejto pláže je vyžarovaný skutočne príjemný pocit. Na pláži sme našli rugby ihrisko, tenisový kurt, futbalové ihrisko, bazén, skrátka športové vyžitie každého druhu.

Autor: Šoška Milan

Comments are closed.